Dentist Tuğçe Kılıç

Dentist Tuğçe Kılıç was born in Istanbul in 1994. She graduated from Kocaeli University Faculty of Dentistry in 2018. The doctor who attended various congresses, seminars and courses after graduation has many certificates. Our doctor, who closely follows current dentistry practices, continues to participate in current courses. Our doctor, who has experience in the treatment of anterior tooth fractures with composite bonding, smile design, and implant-supported prosthesis applications, successfully performs root canal treatments and composite fillings of the posterior teeth with a biomimetic approach. Our doctor continues to serve in the Sultangazi branch of Esnan Oral and Dental Health Clinic.

Seminars and Training Programs Attended

  • The importance of soft tissue and prosthetic structure in implant success, Turkish Dental Association, 2017 – Kocaeli
  • New solution suggestions and angled implants in posterior region treatments, Turkish Dental Association, 2018 – Kocaeli
  • Composite restoration training in anterior aesthetics, Dr.Bora Korkut 2019 – Istanbul
  • Basic implantation training, Dentium Academy 2019 – Istanbul
  • The language of conservative canal expansion and apex locator devices with new generation rotary files, Assoc. Prof. Dr. İsmail Davut Çapar, 2019 – Istanbul
  • Implant-supported prostheses, Assoc. Prof. Dr. Yılmaz Umut Arslan 2023 – Istanbul

Patient Comments

“Hizmette ve kalitede çok üst düzey bir diş hastanesi. Bizi karşılayan Suna hanım ve tedavimizde bize öncülük eden Doktorumuz Mehmet Çelebi hocaya çok teşekkür ediyorum. Herkese tavsiye ediyorum.”

“Muayenemi yapan Dr. Mehmet Emin Çelebi’ye ilgisi ve güzel planlaması için teşekkür ederim çok memnun kaldım. Asistanı Beyza hanıma da yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum. İyi ki tercih etmişim dediğim bir yer oldu.”

“Diş tedavilerim için gittiğim klinikte karşılamadan çok memnun kaldım. İlk muayene hekimi Mehmet Emin Çelebi’ye ilgi ve alakasından dolayı çok teşekkür ederim. Her şeyi detaylıca ve sabırla anlattı. Çok teşekkürler.”