Dr. Mehmet Emin Çelebi

Areas of Expertise

Smile Design, Dental Implantology, Multidisciplinary Working Method, All On Six, Immediate Implantology

Resume

Dr. Mehmet Emin Çelebi is an expert and experienced in smile design, dental implantology, all on six and immediate implantology treatments, which are among the most preferred dentistry practices today. He has applied these types of treatments to hundreds of his patients.

Born in Kırıkkale in 1986, Dr. Mehmet Emin Çelebi graduated from Istanbul University Faculty of Dentistry in 2009. In addition to his dentistry education, he has participated in many seminars and certificate programs related to his areas of expertise.

He has developed his expertise with applied courses by following the most current developments in dentistry. He is very experienced in treatments such as smile design, dental implantology, which is one of the most preferred dentistry applications today, and all on six, immediate implantology, which is a multidisciplinary working style.

Dr. Çelebi has been working at Esnan Oral and Dental Health Clinic for many years. Dr. Mehmet Emin Çelebi continues to provide services at Skyland Branch in initial examination, diagnosis and planning, dental implant planning with 3D volumetric tomography and digital smile design treatments.

Patient Comments

“Hizmette ve kalitede çok üst düzey bir diş hastanesi. Bizi karşılayan Suna hanım ve tedavimizde bize öncülük eden Doktorumuz Mehmet Çelebi hocaya çok teşekkür ediyorum. Herkese tavsiye ediyorum.”

“Muayenemi yapan Dr. Mehmet Emin Çelebi’ye ilgisi ve güzel planlaması için teşekkür ederim çok memnun kaldım. Asistanı Beyza hanıma da yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum. İyi ki tercih etmişim dediğim bir yer oldu.”

“Diş tedavilerim için gittiğim klinikte karşılamadan çok memnun kaldım. İlk muayene hekimi Mehmet Emin Çelebi’ye ilgi ve alakasından dolayı çok teşekkür ederim. Her şeyi detaylıca ve sabırla anlattı. Çok teşekkürler.”