Dentist Serdar Göktürk

Dentist Serdar Göktürk completed his medical education in China. Later, he graduated from Ondokuz Mayıs University Faculty of Dentistry as part of the second university.

Having gained experience in private practice and private dental clinics, Dt. Serdar Göktürk has been working at Private Esnan Oral and Dental Health Center Esenler Branch since 2010; It continues to serve its patients in areas such as oral diagnosis, restorative dental treatments, prosthodontics, cosmetic and aesthetic procedures, and implant-supported prostheses.

General dentistry, smile design and aesthetic fields, implant-supported prostheses and digital dentistry are among Dentist Serdar Göktürk’s professional interests.

Certificate and Attended Congresses & Trainings

  • Treatment persuasion management and Pricing Seminar (06-2019 Roberto Murat Özdemir)
  • Seminar on Digital-Anolog smile design (EDAD-2019)
  • Attended to 4th symposium of dental tribune turkish edition (2019)
  • Greatist 2019 international dentistry congress
  • 21st century talents in the dental clinic II. International symposium (27-10-2019)
  • Porcelain laminate veneer seminar (2020)
  • Technological Instruments and treatment practices that lead to success in Clinical Endodontics (prof. Dr. Bülent Hatipoğlu)
  • Fundemantales of Implant-supported prostheses and fixed cement ( prof dr.Tuğrul sari-2021)

Patient Comments

“Hizmette ve kalitede çok üst düzey bir diş hastanesi. Bizi karşılayan Suna hanım ve tedavimizde bize öncülük eden Doktorumuz Mehmet Çelebi hocaya çok teşekkür ediyorum. Herkese tavsiye ediyorum.”

“Muayenemi yapan Dr. Mehmet Emin Çelebi’ye ilgisi ve güzel planlaması için teşekkür ederim çok memnun kaldım. Asistanı Beyza hanıma da yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum. İyi ki tercih etmişim dediğim bir yer oldu.”

“Diş tedavilerim için gittiğim klinikte karşılamadan çok memnun kaldım. İlk muayene hekimi Mehmet Emin Çelebi’ye ilgi ve alakasından dolayı çok teşekkür ederim. Her şeyi detaylıca ve sabırla anlattı. Çok teşekkürler.”