Dentist Şevval Şahingöz

Dentist Şevval Şahingöz was born in Istanbul in 1995. She graduated from Istanbul University Faculty of Dentistry in 2021. She completed her graduation education with her thesis titled “Examination of Parents’ Opinions on Fluoride Varnishes Applied in Schools”. She closely follows all developments regarding dentistry, both during her student years and after her graduation. She provides services on smile design, digital impression techniques, implant-supported prostheses, endodontic and restorative treatments in our Beylikdüzü branch.

Seminars and Training Programs Attended

  • Nucleoss Dental Implant System Training, Izmir, 19 August 2022
  • Osstem Basic Implant Hands-on Course, Istanbul, 02 September 2020
  • Turkish Oral Implantology Association 31st International Scientific Congress, Çırağan Palace Kempisnki Istanbul, 10-11 January 2020
  • TDB 25th International Dentistry Congress, Istanbul Congress Center, 4-7 September 2019
  • TDB 23rd International Dentistry Congress, Istanbul Congress Center, 21-23 September 2017

Patient Comments

“Hizmette ve kalitede çok üst düzey bir diş hastanesi. Bizi karşılayan Suna hanım ve tedavimizde bize öncülük eden Doktorumuz Mehmet Çelebi hocaya çok teşekkür ediyorum. Herkese tavsiye ediyorum.”

“Muayenemi yapan Dr. Mehmet Emin Çelebi’ye ilgisi ve güzel planlaması için teşekkür ederim çok memnun kaldım. Asistanı Beyza hanıma da yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum. İyi ki tercih etmişim dediğim bir yer oldu.”

“Diş tedavilerim için gittiğim klinikte karşılamadan çok memnun kaldım. İlk muayene hekimi Mehmet Emin Çelebi’ye ilgi ve alakasından dolayı çok teşekkür ederim. Her şeyi detaylıca ve sabırla anlattı. Çok teşekkürler.”

Rate this page