Dentist Tuğçe Hilal SABANCI

She was born in Adana in 1997. After completing her high school education at Adana Science High School in 2015, she graduated from Çukurova University Faculty of Dentistry in 2021. she has worked as a general dentist in the private sector since graduation. She has been continuing her career at Esnan Oral and Dental Health Center Esenler Branch since December 2022. She provides services in the fields of composite laminate, smile design, implant prostheses and pediatric dentistry.

Certificate Received and Congresses and Trainings Attended

  • 2018 TDB International Dentistry Congress
  • 2021 Advanced Endodontics – Fourdent
  • 2023 TDB Istanbul Meeting
  • 2023 IDEX Istanbul

Patient Comments

“Hizmette ve kalitede çok üst düzey bir diş hastanesi. Bizi karşılayan Suna hanım ve tedavimizde bize öncülük eden Doktorumuz Mehmet Çelebi hocaya çok teşekkür ediyorum. Herkese tavsiye ediyorum.”

“Muayenemi yapan Dr. Mehmet Emin Çelebi’ye ilgisi ve güzel planlaması için teşekkür ederim çok memnun kaldım. Asistanı Beyza hanıma da yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum. İyi ki tercih etmişim dediğim bir yer oldu.”

“Diş tedavilerim için gittiğim klinikte karşılamadan çok memnun kaldım. İlk muayene hekimi Mehmet Emin Çelebi’ye ilgi ve alakasından dolayı çok teşekkür ederim. Her şeyi detaylıca ve sabırla anlattı. Çok teşekkürler.”