Dr. Serdar Yenigün

Areas of Expertise

Dental implantology, all on six, all on four, sinus lifting operation, bone augmentation, immediate implantation, impacted tooth extractions, wisdom tooth extraction.

Resume

Thanks to his expertise in maxillofacial surgery, Dr.Serdar Yenigün has incredible experience, especially in dental implantology and sinus lifting operations. To date, he has performed more than 22000 dental implant applications, more than 1300 sinus lifting applications and tens of thousands of immediate implantations.

Born in Istanbul in 1984, Dr. Serdar Yenigün completed his undergraduate studies at Istanbul University in 2007 and specialized in maxillofacial surgery at Istanbul University (Çapa). The doctor, who has been actively performing jaw surgery and vice chairman of the board of directors of Esnan dental clinics since 2010, has many certificates for his participation in surgery.

Dr. Serdar Yenigün has considerable experience in dental implantology and bone regeneration, which are most needed in the dental industry, and this experience continues to increase day by day. The trust gained from working in the same institution for many years and the experience gained through patient follow-up has increased the experience and reference he has gained in surgery.

Dr. Serdar Yenigün continues to actively care for patients at the Skyland branch and is present at other branches from time to time to provide management support.

Patient Comments

“Hizmette ve kalitede çok üst düzey bir diş hastanesi. Bizi karşılayan Suna hanım ve tedavimizde bize öncülük eden Doktorumuz Mehmet Çelebi hocaya çok teşekkür ediyorum. Herkese tavsiye ediyorum.”

“Muayenemi yapan Dr. Mehmet Emin Çelebi’ye ilgisi ve güzel planlaması için teşekkür ederim çok memnun kaldım. Asistanı Beyza hanıma da yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum. İyi ki tercih etmişim dediğim bir yer oldu.”

“Diş tedavilerim için gittiğim klinikte karşılamadan çok memnun kaldım. İlk muayene hekimi Mehmet Emin Çelebi’ye ilgi ve alakasından dolayı çok teşekkür ederim. Her şeyi detaylıca ve sabırla anlattı. Çok teşekkürler.”

Rate this page