Specialist Dentist Mehmet Dinçel

Prosthetic Dentistry Specialist

Specialist Dentist Mehmet Dinçel, who has been serving at Private Esnan Oral and Dental Health Center Esenler Branch since 2021, graduated from Istanbul University Faculty of Dentistry in 2009. Continuing his academic career successfully, Dinçel completed his doctorate at Erciyes University Faculty of Dentistry, Department of Prosthodontics, in 2017 and received the title of specialist. After his previous experiences at faculty, state oral and dental health center, private hospital and private practice, he has been serving at Esnan Esenler Private oral and dental polyclinic since August 2021. He has many articles in national and international journals. Digital dentistry, implant-supported dentures and digital smile design are his special areas of interest.

Education

  • 2009 – Istanbul University Faculty of Dentistry
  • 2017 – Doctorate and specialization in Erciyes University Faculty of Dentistry, Department of Prosthodontics

Patient Comments

“Hizmette ve kalitede çok üst düzey bir diş hastanesi. Bizi karşılayan Suna hanım ve tedavimizde bize öncülük eden Doktorumuz Mehmet Çelebi hocaya çok teşekkür ediyorum. Herkese tavsiye ediyorum.”

“Muayenemi yapan Dr. Mehmet Emin Çelebi’ye ilgisi ve güzel planlaması için teşekkür ederim çok memnun kaldım. Asistanı Beyza hanıma da yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum. İyi ki tercih etmişim dediğim bir yer oldu.”

“Diş tedavilerim için gittiğim klinikte karşılamadan çok memnun kaldım. İlk muayene hekimi Mehmet Emin Çelebi’ye ilgi ve alakasından dolayı çok teşekkür ederim. Her şeyi detaylıca ve sabırla anlattı. Çok teşekkürler.”